Rendszerek készítése és fenntartása

Padlófűtési rendszer kialakítása

Csőrendszer padlófűtés

Padlófűtés csőrendszer fektetése

Alternatív fűtés szobában, télikertben vagy beépített teraszon

A teraszbeépítéssel kialakított télikertben vagy lakószobában az egyik legkellemesebb fűtési rendszertípus a padlófűtés. A rendszer kiépítése valamivel bonyolultabb a hagyományos, radiátoros rendszerekhez képest, azonban a hőérzet szempontjából sokkal kényelmesebb. A padlófűtés lényegében egy melegvíz-rendszeres fűtési típus, melyet egyszerűen kiépíthetünk.

Az utóbbi időben egyre inkább terjed a padlófűtés, hiszen a legújabb anyagok, a modern csővezetékek lehetővé teszik a karbantartás és felügyelet nélküli beépítést, a rendszer élettartama lényegében megegyezik az épület élettartamával.

Műanyag csőrendszer

A műanyagból, PVC-ből gyártott csővezetékek segítségével olyan megbízható fűtési rendszert építhetünk ki a padlóba rejtve, mely lényegesen jobb hőérzetet biztosít. A mérések szerint, a padlóból sugárzó hőrendszer esetében a hőcserélő közeg jóval alacsonyabb hőmérsékleten kering, a helyiség hőmérsékletét is 2 °C fokkal alacsonyabbra állíthatjuk be, ezért ez jelentős energiamegtakarítást jelent, tehát költséghatékony és környezetkímélő is a rendszer.

A télikert fűtésére is alkalmas műanyag csővezetékkel szemben az elvárás az, hogy tartósan elviselje a 60 °C fokos vízhőmérsékletet, szükség esetén a 100 °C-s vízzel is birkózzon meg, az alapnyomási ellenállása legalább 1 bar legyen.

A padlófűtés beállítása

A beépített terasz padlófűtési rendszerének tervezésekor figyelembe kell venni, hogy a hőközvetítő közeg hőmérséklete 24-28 °C között kell legyen. Fürdőszobában, vizes helyiségek esetében megengedett a 32 °C fokos víz is, de lakószobában, növénykertben ez nem ajánlott.

A csővezetés fektetését mindig úgy oldjuk meg, hogy az előremenő, meleg vízvezeték és a visszatérő csővezeték párhuzamosan fusson, mert ennek köszönhetően a két csőben nagyjából állandó, azonos a hőmérséklet. A szoba hőmérsékletének beállítását, növelését a csőrendszer hosszának és sűrűségének növelésével érhetjük el. Nagyobb helyiségek, nagy alapterületű télikertek esetében, körkörösen elhelyezett csőrendszert alakítunk ki, szükség esetén két csőpárt is fektethetünk az ideális teljesítmény elérése érdekében.

A padlófűtés kiegészíthető klímaberendezéssel, mely a nyári melegben a hűtést, a légkondicionálást hivatott megoldani. Az inverteres berendezések a téli hidegben meleg levegővel fűthetik fel gyorsan a helyiséget, így jól kiegészíthetik a padlófűtést.

(tovább…)

Öntözőrendszer telepítés, építés

A minimalista stílusú télikert öntözése

Kertöntöző rendszer

Kert öntözése stílusos rendszerben.

A télikertépítés bármilyen stílusban történik, mindenképpen érdemes benne gondoskodni a megfelelő öntözővíz utánpótlásról. A profi télikertben külön öntözőrendszer kiépítése is szükséges lehet.

Ha rácsatlakoztunk a vízforrásra vagy letelepítettük az öntözőrendszert üzemeltető szivattyút, elvezetjük az öntöző gerincvezetékét (öntözőt vízzel ellátó csővezeték) a kert azon részére, ahol szétágaztatjuk az egyes öntözési zónák irányába.

Itt történik az öntözőrendszer központi vízelosztó rendszerének kiépítése. Az öntöző gerincvezetékét hollanderes szelepkötőkkel / szeleposztókkal annyi elágazásra bontjuk szét, ahány öntözési zónánk lesz. Az elágazások hollanderei egy-egy mágnesszelephez csatlakoznak, melyek nyugalmi állapotban zárva vannak.

A Hunter PGV 100 vagy PGV 101 1″ KK (KM) elektromos mágnesszelep kábelezését elvezetjük az öntöző vezérlő automatikához úgy, hogy minden mágnes-szelep egyik kábele egy köztes öntöző vezérlőkábel (24Vac) segítségével eljut a vezérlő „C” pólusához. Még a mágnes-szelepeknél egyesítjük őket, így az öntözővezérlőhöz egy éren visszük be. A mágnesszelepeknél lévő öntöző vezérlőkábeleket vízmentes csatlakozó segítségével egyesítjük a télikertben.

A mágnesszelepek másik kábeleit külön-külön vezetjük el az öntözővezérlőig, ahol egyenként kötjük be őket az 1, 2, 3,…stb. csavarok alá. Ezzel kész is vagyunk a mágnesszelepek elektronikus bekötésével. A mágnes-szelep lehet normál vagy átfolyás szabályzós.

Ha vásároltunk esőérzékelőt (Hunter Mini Clik, Rain Clik) vagy meteorológiai állomást, akkor ezen időjárás-érzékelők érpárját is külön-külön el kell vinnünk a vezérlőhöz és ott a „SEN” csavarok alá kössük be.

Mindezek után jöhet az egyes zónavezetékek / öntözési körök árkainak kiásása. Ezekben jutnak el a mágnes-szelepektől a zónavezetékek (zóna csővezeték) a szórófejekig. Minden mágnesszelep egy öntözési zóna, melyeken belül azonos típusú- vagy tulajdonságaikban szinte megegyező szórófejek / fogyasztók helyezhetők el. Például csepegtetőrendszerre nem csatlakoztatunk rotoros szórófejet vagy Pro Spray szórófejeket tartalmazó zónavezetékre nem kötünk rotátor szórófejeket, stb.

A mágnesszelepek eltakarására és esetleges későbbi szervizelési lehetőségére egy megfelelő méretű szelepdobozt / szelepaknát használunk, melynek fedélrésze a talajszinttel egy síkba kerül. Lépésálló, színe zöld, így beolvad a környezetbe a télikertben.

Ha elkészültünk az öntözőrendszer telepítésével, be kell állítani az öntözésvezérlő automatát (idő, dátum, öntözés időpontja, öntözés időtartama, stb.) és az egyes öntözési zónák szórófejeit működés közben.

(tovább…)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!