Tudomány és informatikai rendszerek

Az emberi társadalom, mint rendszer,
Bonyolult gyárak és üzemek, fegyveres erők vagy gazdasági rendszerek irányítási feladatainak tudományos megfogalmazásánál és megoldásánál figyelembe kell venni az ember és környezete, azaz a társadalom és a természet közötti viszonyt. A szociológia mellett többek között az informatika is foglalkozik ezzel a problémával. Ez a tudomány az embert olyan rendszernek tekinti, amelyet nem csak belső okok mozgatnak, hanem a környezet is irányító hatást gyakorol rá.
Ezek az irányító hatások az ösztönzés, a büntetés és a nevelés. Az ember viselkedését, mint minden irányított rendszerét, messzemenően meghatározzák az emberi természet, illetve a környező világ és a társadalom által felállított korlátok. Korlát az ember fizikai erejének határa, a légzés, az evés és ivás szükségessége, az érzékszervek érzékelési képességének korlátozottsága. A természetes korlátozások között minden élőlény igyekszik valamely kritériumot optimalizálni. A kritérium nem minden embernél ugyanaz és nem mindig állandó, de láthatóan létezik, és alapjában véve összefügg az emberek szükségleteinek kielégítettségével.
Tudományos szükségletek
A mai ember szükségletei nagyon bonyolult egységet képeznek, és semmiképpen sem azonosak csak a fiziológiai szükségletekkel. Fiziológiai szükségleteik kielégítésére az embereknek meghatározott tárgyakat kell termelniük, ez a termelési folyamat más szükségleteket szül, amelyek ugyanolyan valóságosak, mint az előbbiek. Ezek már nem fiziológiai, hanem gazdasági természetűek, mivel a termelés, illetve a termelés folyamán az emberek között szükségszerűen fellépő viszonyok következményei.
Ezért a szükségleteket nem az ember valamely örök természete határozza meg, hanem azok a társadalom fejlődése folyamán változnak.
Az emberek szükségletei lényegében annak a társadalmi kötöttségnek tükröződései a tudatban, amelyet létezésük során tapasztalnak. A viselkedésnek ezt a társadalmi kötöttségét fel lehet fogni egoisztikusan, azaz saját szükségletekként vagy altruisztikusan tehát az erkölcs részeként, kötelességként.
A tudománytörténeti rendszerek szükségletei
Az őskorban az ember még nem különíti el magát a társadalomtól, az egoizmus és az altruizmus még nem alakult ki. Nincs különbség a jogok és a kötelezettségek között. A munkamegosztás és a társadalmi tulajdon kialakulása után kialakulnak a társadalmi ellentétek, melyek az egyén tudatában ellentmondást okoznak a szükségletek és a kötelezettségek között.
Az ember és a rendszer problémakörben az általános feladatok, például a társadalmi struktúra optimalizálása mellett sok aktuális konkrét feladat merül fel. Ide tartozik az ember aktivitásának optimális ösztönzési rendszere, a társadalom életszínvonala és fejlődési üteme közötti célszerű kompromisszum kiválasztása.
Az ember mint a társadalom képviselője és a rendszer ellentéte. Az informatikai rendszereket vizsgáló tudomány a gépek és az ember viszonyát, ellentétét próbálja megjeleníteni és feloldani, a számítástechnika segítségével, melyhez laptop és okos eszközök, 3D megjelenítőket is segítségül hív. Néhány további téma, melyről érdemes lehet olvasni: rendszerek karbantartása, IT szakember, XYZ társadalom, rendszer szervezés, tudomány oktatása.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: