Mivel tehetjük biztonságossá a vizet?
Ivóvíz tisztítás és fertőtlenítés klór-dioxid
Az emberi fogyasztásra alkalmas vizet ivóvíznek nevezzük. Kezelése során szükség van a fertőtlenítésre, melyet biocid szerek segítségével végzünk el. A legtöbb ilyen fertőtlenítő szer veszélyes készítménynek minősül, ezért tárolását, kezelését és alkalmazását az előírásoknak megfelelően kell végezni.
Milyen fertőtlenítő szer alkalmazható?
Az ivóvíz fertőtlenítésben alkalmazható szereket forgalomba hozatal előtt engedélyeztetni és vizsgáltatni kell. Az engedélyeztetéshez az alábbi feltételek teljesülésére van szükség:
- a fertőtlenítő szer nevének, pontos összetételének, kémiai és fizikai tulajdonságainak, gyártójának pontos leírása
- az előállítás technológiájának leírása
- a gyártás során alkalmazott biztonságtechnológiai eljárások
- független laboratórium által végzett biztonsági vizsgálat pontos leírása
- az emberi szervezetre gyakorolt hatása, veszélyességi fokának leírása
- adagolás módja
- a csomagolás látványterve.
A klór-dioxid tartalmú fertőtlenítő szerek gyártása során veszélyes anyagok, veszélyes hulladék keletkezhet. A gyártás engedélyezésének feltétele, hogy ezen anyagok biztonságos tárolására van semlegesítésére határozott terv legyen.
Miért klór-dioxid
Az ivóvíz fertőtlenítés során használt szerek között a legnépszerűbbe a klór, a klórgáz. Az egészséges ivóvíz biztosítása azonban a klór-dioxid alkalmazásával lehetséges, mivel ez nem képez az egészségre káros anyagokat, emellett a vízvezetékcsöveket sem károsítja, sőt leoldja azokon belül a biofilmet és olyan veszélyes baktériumokat is elpusztít, mint a legionella és a pseudomonas.
A vízfertőtlenítő adagolása
A biztonságos alkalmazás kritériuma a megfelelő adagolás, ezt a termék leírásából pontosan megtudhatjuk. A klór-dioxid alkalmazásával működő vízfertőtlenítő berendezések automatikusan adagolják a szert a megfelelő mennyiségben. A biztonsági előírásoknak megfelelően az elkészült ivóvízből rendszeres időközönként mintát kell venni, melyet kötelező bevizsgáltatni.