Rendszerek készítése és fenntartása

Az ivóvíz fertőtlenítő szerek kritériumai

Mivel tehetjük biztonságossá a vizet?

Fertőtlenített ivóvíz

Ivóvíz tisztítás és fertőtlenítés klór-dioxid

Az emberi fogyasztásra alkalmas vizet ivóvíznek nevezzük. Kezelése során szükség van a fertőtlenítésre, melyet biocid szerek segítségével végzünk el. A legtöbb ilyen fertőtlenítő szer veszélyes készítménynek minősül, ezért tárolását, kezelését és alkalmazását az előírásoknak megfelelően kell végezni.

Milyen fertőtlenítő szer alkalmazható?

Az ivóvíz fertőtlenítésben alkalmazható szereket forgalomba hozatal előtt engedélyeztetni és vizsgáltatni kell. Az engedélyeztetéshez az alábbi feltételek teljesülésére van szükség:

  • a fertőtlenítő szer nevének, pontos összetételének, kémiai és fizikai tulajdonságainak, gyártójának pontos leírása
  • az előállítás technológiájának leírása
  • a gyártás során alkalmazott biztonságtechnológiai eljárások
  • független laboratórium által végzett biztonsági vizsgálat pontos leírása
  • az emberi szervezetre gyakorolt hatása, veszélyességi fokának leírása
  • adagolás módja
  • a csomagolás látványterve.

A klór-dioxid tartalmú fertőtlenítő szerek gyártása során veszélyes anyagok, veszélyes hulladék keletkezhet. A gyártás engedélyezésének feltétele, hogy ezen anyagok biztonságos tárolására van semlegesítésére határozott terv legyen.

Miért klór-dioxid

Az ivóvíz fertőtlenítés során használt szerek között a legnépszerűbbe a klór, a klórgáz. Az egészséges ivóvíz biztosítása azonban a klór-dioxid alkalmazásával lehetséges, mivel ez nem képez az egészségre káros anyagokat, emellett a vízvezetékcsöveket sem károsítja, sőt leoldja azokon belül a biofilmet és olyan veszélyes baktériumokat is elpusztít, mint a legionella és a pseudomonas.

A vízfertőtlenítő adagolása

A biztonságos alkalmazás kritériuma a megfelelő adagolás, ezt a termék leírásából pontosan megtudhatjuk. A klór-dioxid alkalmazásával működő vízfertőtlenítő berendezések automatikusan adagolják a szert a megfelelő mennyiségben. A biztonsági előírásoknak megfelelően az elkészült ivóvízből rendszeres időközönként mintát kell venni, melyet kötelező bevizsgáltatni.

(tovább…)

Vízvezeték rendszer fertőtlenítése

Klór dioxid alkalmazása a hálózat tisztításakor

Ivóvíz hálózat tisztítása

Vízvezeték rendszer fertőtlenítése.

Az ivóvíz szolgáltató vállalat időnként leállítja a vízellátást, öblíti és fertőtleníti a vízellátó hálózatot. A rendszer fertőtlenítése megoldható a vízellátás folyamatának fenntartása mellett is, ha a klór-dioxid megfelelő oldatát alkalmazzák.

A vízellátó hálózat fertőtlenítése azért szükséges, hogy megakadályozzuk a vízvezeték rendszer állapotának a vízminőségre gyakorolt negatív hatását, és biztosítsák a hálózat megbízható működését.

Hogyan kell a vízvezeték rendszer fertőtleníteni?

Az ivóvízhálózatban az év folyamán fokozatosan felhalmozódik a rozsda, az üledék és a biofilm, különösen nagy veszélynek vannak kitéve a pangóvizes hálózatok.

A vízminőség megelőzése és javítása érdekében rendszeres időközönként öblíteni, tisztítani és fertőtleníteni kell a rendszer csöveit és tartályait. A tisztítás legfontosabb feladata, hogy a szolgáltatott ivóvíz minőségét biztosítsák.

A legtöbb szolgáltató hétvégére időzíti a vízvezetékek tisztítását, általában vasárnap adagolják az ivóvízrendszerbe a klór tartalmú fertőtlenítőszert. A vasárnapi „zavaros víz” csupán a lakosság számára lehet zavaró, a közintézmények működését érdemben nem befolyásolja

A fertőtlenítés menete

A városi vízhálózat több szelepet és segédvezetéket tartalmaz, mely megnyitásakor a vízvezeték rendszerből az ivóvíz egyenesen a csatornába ürül. A vízmennyiség leeresztésével egyidőben a rendszert klór tartalmú fertőtlenítő szerrel kevert vízzel töltik fel, mely feloldja a lerakódott csapadékot és a biofilmet, elpusztítja a baktériumokat és kórokozókat. A modern városokban a leeresztett vizet a csatornahálózatból csak tisztítás után engedik a folyókba.

A vízvezeték rendszer problémái

  • Rozsdás víz folyik a csapból – általában elegendő kiengedni a rozsdás vizet, ezt követően tiszta ivóvizet kaphatunk.
  • A csaptelepben gyenge a víznyomás – amennyiben az épületbe lépő csövekben a víznyomás megfelelő, elképzelhető, hogy a csaptelep orr részében található szűrőt kell kitisztítani.

Ha nem elégedett az vízvezeték rendszerből kapott ivóvíz minőségével, érdemes lehet saját szűrőberendezés telepítésébe fogni. A fordított ozmózis elvén működő szűrőbetétek és a klór-dioxid megoldások tiszta és jó minőségű vizet biztosítanak.

(tovább…)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!