Bőr kárpit készítése
Az Esterházy kastély kárpitozott karosszékei.
A Budapesten bőrrel kárpitozott székek egyik csoportjára jellemző, hogy falkárpitból felhasznált töredékből másodlagosan alkalmazták rájuk a bőrbevonatot. Az egykori Ráth-gyűjteményből származó karosszékünk ülésén és háttámláján pedig az egyébként könyvtáblákon használt kézi nyomású és aranyozású ún. legyezős díszítést figyelhetjük meg.
A bőrkárpitokat ólmos vagy rézszegekkel cifrázottan tűzték a faállványokhoz, amelyek egyszerű, hasábos lábakkal, mértéktartóan faragott vagy áttört lábösszekötőkkel, csigás vagy esztergályozott, néha szintén kárpitozott kartámlával készítették a kárpitosok, még késő reneszánsz jegyében fogantak.
Székek kárpitja
Füles karosszékünk támlájának két oldalán, az ülő ember fülének magasságában kis fejtámasztókat találunk, amelyek még jellegzetesebbé teszik e préselt, festett, színes virágokkal gazdagított ülőbútort.
Bútorművészetünk egyedül álló emlékei Esterházy Pál ezüstözött réz borítású karosszékei. Az 1685. évi leltár szerint Fraknón levő, az augsburgi S.M. mester készítette színezüst asztalokhoz, minden valószínűség szerint már itthon készülhettek.
A nádori udvarban e bútorok kétségkívül „ceremoniális” rendeltetésűek is voltak. A még reneszánsz hagyományokat őrző, nyugodt, kiegyensúlyozott felépítésű széktámlákon már a nagy virágos levelek közé komponált Esterházy hercegi címerek kaptak helyet, bizonyítékául annak, hogy e székek már a hercegi rang megszerzése után készültek. Elkészülésük végső határát pedig az 1725. évi Esterházy inventárium adja, amely szerint: „az negyedik ablakban két egy máshoz hasonló tiszta ezüst pléhekkel merő kiverrett, vörös ezüst arany fonallal varrott, bársony vánkosos hátaszsellye szék” állott. A kárpitos mesterek egyedi kivitelű produktuma.
Hercegi kárpitos
Herceg Esterházy Pál ezüstözött karosszékeinek kárpit ülőlapján XVII. század végi magyar úrihimzéseink szép példáit láthatjuk: meggyszínű bársony alapon aranyozott ezüst szálakkal hímezték ide a sarkok és a középmező indás virágait.
Az európai szakirodalomban „Point de Hongrie”-nak nevezett sajátos magyar öltéssel hímzett vagy nagy és kis öltéssel varrott, kárpitozott ülőbútorok már ekkortól, illetve a XVIII. századtól viszonylag nagyobb számban maradt ránk. Radvánszky is idézi Héderváry Katalin ingóságai között a „sellye székre szőrbül való matériákat, szőr tarka kárpitokat”, amelyek feltevéseink szerint magyar nemesi udvarházainkban török bulyák és varróinasok közreműködésével készültek.