Ivóvízkezelés és vízhálózat
Vízgazdálkodásban, vízkezelésban alkalmazott gát Afrikában
Az afrikai kontinens vízgazdálkodása érdekes ellentmondást mutat, hiszen rendkívül kevés szén és olajlelőhelyet találunk, meg kell küzdeni az ivóvízért, mégis itt található a föld vízenergiakészletének csaknem 40%-a. A kontinens folyóin létesített vízerőművek több energiát képesek termelni, mint a világ összes vízerőműve együttvéve.
Afrika vizeinek sajátosságai
A kontinens folyói ideálisnak számítanak energetikai szempontból, hiszen a bővizű alsó szakaszokon a legnagyobb a folyók esése, így az itt lévő természetes energiamennyiség kiaknázása rendkívül gazdaságos.
A gátak és erőművek többségét a nehezen megközelíthető őserdei terepen kell megépíteni, ahová komoly úthálózatra van szükség ahhoz, hogy eljuttassák a megfelelő mennyiségű építőanyagot. Az ivóvíz biztosítás szempontjából is jelentős építkezésnek számít a Zambezin létesített gát, mely egy 280 km hosszú és 30-32 km széles tavat alakított ki, melyet 3 év alatt töltöttek fel a megfelelő mennyiségű vízzel.
Vízkezelés az Atlaszban
Az Atlasz hegységben létesített erőművek és gátak elsődleges feladata nem az áramtermelés, hanem a víztárolás, hogy megfelelő mennyiségű ivóvizet biztosíthassanak a lakossági vízhálózatok részére. Az öntözéshez szükséges vizet is ezek a gátrendszerek biztosítják, melyek üzemeltetése a száraz időszakokban rendkívüli szakértelmet és tervezést igényel.
Ivóvíz fertőtlenítés
Az afrikai kontinensen az éghajlati sajátosságoknak köszönhetően rendkívül nagy a fertőzésveszély. A baktériumok, lárvák és férgek előszeretettel telepednek meg a langyos vizekben. Az ivóvízhálózatba kerülő vizet minden esetben alaposan fertőtleníteni kell. A szűrés problematikája könnyebben megoldható ezen a vidéken, hiszen bőven áll rendelkezésre homok.
Az európai programoknak köszönhetően több településen helyeztek üzembe víztisztító és fertőtlenítő berendezéseket, melyek jelentős része klór-dioxid anyaggal fertőtleníti az ivóvizet.
Afrika vízgazdálkodása és vízkezelési megoldásai. Az ivóvízkezelés és fertőtlenítés gátak és vízerőművek segítségével történik Afrika folyóin, hol a vízenergia mellett a vízraktározás is rendkívül fontos feladat. Néhány izgalmas téma, melyről érdemes lehet továbbolvasni: fertőtlenítés szolgáltatás, vízkezelés klór, ivóvíz klór-dioxid kezelése hálózat, ivóvíz kezelés gazdaságosan, vízgazdálkodás ára, vízkezelés technológiája.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: