Rendszerek készítése és fenntartása

Rotoros szórófejek öntözőrendszerekhez

Kerti öntözőrendszer alkatrészek

Öntözővíz permetezése öntözőfejjel.

Kerti pázsit öntözése, öntözőfej rendszerrel.

A füvesítés, virágültetés vagy faültetés után a megfelelő öntözőrendszer kialakítása, kiépítése is fontos feladat. A Rotoros szórófej lehet a rendszer egyik fő alkatrésze, melynek működése (turbinás vagy forgó szórófej) eltér a spray- és rotátor szórófejekétől.

A spray- és rotátor típusú szórófejek az adott, füvesítés alatt álló területet a szögbeállításuk függvényében állandó öntözés alatt tartják, addig a rotoros szórófejek a szögbeállításuknak megfelelően elforognak a terület fölött, ezért annak közepére érdemes telepíteni.

Az öntözőrendszer telepítésének sajátosságai

Az ilyen alkatrészek és berendezések használata jellemzően közepesen nagy- és nagy területi egységeken lehet optimális. Közepes területi egységesnél a kis-rotoros szórófejeket érdemes telepíteni. Szórási tartományuk függ a szórófejek alatt lévő dinamikus víz-nyomástól illetve, hogy milyen fúvókával használjuk az adott öntözőfejtípust.

Ez a tartomány jellemzően 3,5m és 11,6m között alakul. Minden kis rotoros szórófejhez külön fúvókakészlet tartozik 0,75-5,0 fúvókaméretig.

Nagy füves területek öntözése a ultra rotoros szórófejekkel valósítható meg hatékonyan. Szórási tartományuk 5,5m és 14,0m között alakul, a nyomástól és a fúvóka méretétől függően.

Az öntözési fúvókaméretek

Az öntözővíz permetezése a normál szögű rotoros szórófej fúvókák méretei 1,5-8,0m -ig illetve az alacsony szögű rotoros fúvókák méretei 2,0-4,5m -ig segítségével történik. A normál fúvókák kilépési szöge 25 fok, az alacsony szögű fúvóka kilépési szöge 13 fok, így ezek optimálisak gyümölcsösök alatt lévő füves terület öntözésére, kialakítására. Az alacsony szögű fúvókák szórási tartománya 8,2-11,0m között alakul.

Rotoros szórófej beállítása

Amikor a füvesített terület öntözőrendszere kiépült, elkezdhetjük beállítani az egyes szórófej típusokat. A munkát a nulla pont beállításával kezdjük. A rotoros szórófej működése közben kiemelkedik, ezt a kiemelkedő részt tudjuk jobb vagy bal irányba tekerni. A rotoros szórófej szögbeállítása a tetején lévő gumi védőfedélen keresztül történik Hunter kulcs segítségével. A + – jelölésekkel feltüntetett mélyedésbe illesszük a Hunter kulcs műanyag (kétágú) végét, majd értelemszerűen forgási szöget növelünk vagy –csökkentünk a megfelelő irányba való forgatással.

(tovább…)

Vízi- és vízparti növények a kertben

Tóparti- és télikert

Víz növény kert

Vízinövények a kertben és télikertben.

A kertben vagy létesített vízmedencék akkor épülnek be igazán kertünkbe, ha abban vízinövények, partján vízparti növényeket telepítünk.

A vízfelület beültetését úgy tervezzük meg, hogy a növények a vízfelület egyharmadát takarják.

A vízinövényeknek, esetleg a díszhalak életfeltételeinek van optimális vízmagassága. A legkedvezőbb vízszintmagasság a 60-80 cm, de a nagyobb vízfelületek esetén már megfelelő az 50-60 cm-es vízmélység is. A medence vizének legjobb a tiszta esővíz, ennek hiányában ivóvíz minőségű víz szükséges.

Vízbe telepíthető növények

Nymphaeaalba (fehér tündérrózsa). Legelterjedtebb rizómás vízben élő dísznövényünk. A fagyok után medencénket kitisztítjuk és feltöltjük vízzel. A télikertben létesített tóban egész évben kellemesen érzi magát. Kint a kertben június elejétől szeptember végéig virágoznak napos fekvésben.

A Nymphaea rubra lotus var. termalis „Nagyvárad” változatok meleg vizű tavirózsák. Az április végén telepíthető melegvízi tavirózsák 22-28 °C-os vízben érzik jól magukat. A tavirózsákat a medence víztelenítése után bőséges lombtakarással védjük a téli hidegtől, a fagyoktól. A melegigényes tavirózsák pincében, üvegházban vagy télikertben teleltethetők át.

Nymphoides peltata (tóvirág). Kicsi medencék növénye. A tündérrózsákhoz hasonló, apró levelű fehér vagy sárga virágú rizómás növény. Az előbbitől eltérően nagyobb a fagytűrő képessége, és félárnyékos helyen is virágzik.

Szaporítása, teleltetése megegyezik a tündérrózsáéval.

Vízpartra telepíthető évelők

Az Acorus calamus 1 méter hosszú levelei mellett hengeres virágzata van. Levelei megdörzsölve illatosak. A variegatus változat levelei sárgásfehéren csíkozottak.

Caltha palustris (mocsári kutyatej), magas bogernyős virágait májustól hozza. Az Alföld mocsaras helyein vadon is előfordul.

Iris psendacorus, magas felálló levelei az 1 m-t is meghaladják. Sárga virágai májusban nyílnak. Az alacsony variegata fehértarka változata is ismert.

(tovább…)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!