Fogászati szerszám rendszer

A fúrógépek a fogorvosnál

Fogászati fúrógép

A fogászati villanymotor elhelyezését illetően lehet függő, falikaros, állványos vagy egységkészülékbe épített. A függőmotor a mennyezetre vagy magasan az oldalfalra szerelt mozgatható karra rögzített, csigákon mozgó, ellensúllyal tetszőleges helyzetben megállítható zsinóron lóg a fogorvosnál. Mozgását ostor továbbítja a csúszókapocshoz.

Míg a mennyezetre szerelt függőmotornak csak a magassága állítható be, addig a falikarra szerelt függőmotort oldalirányba is tudjuk mozgatni, ami előnyös a budapesti fogászaton. A falikaros motort több csuklójú ollókar tartja, ami jó mozgathatóságot tesz lehetővé. Az állványos villanyfúrógép oszlopszerű, kerekeken gördíthető állvány felső részén rögzített, az oszlopra sok más segédeszköz is szerelhető (pl. műszerasztalka, reflektor) a fogorvos.

A műszerrendszer a fogászaton

A fogászati egységkészülék („unit”) a fúrógépen kívül a rendelő többi gyakran használt eszközét is tartalmazza: általában a padlóra erősített állvány, amelynek felső részén van a többnyire Doriot-rendszerű átvitellel működő villanyfúrómotor a fogorvos. Tartja még a reflektort, a műszerasztalkát, a vízöblítéses köpőcsészét, a nyálszívó szivattyút, melyet folyóvíz működtet, a pohártartót, a vízcsapot egyrészt az öblítőpohár megtöltésére, másrészt a vízfecskendő működtetésére, a Bunsenégőt, a hideg és meleg komprimált levegőt fúvó pisztolyt, esetleg sprayt, műszermelegítőt, kautert, röntgenkép átvilágítására szolgáló fényforrást és keretet stb. Sok nagyobb egységkészüléken a fogászaton még ventillátor is van, a túl sok szerelvény igen megdrágítja ezeket a készülékeket. Elegendő éppen ezért, ha az unit csak a fúrógépet, a műszerasztalkát, a nyálszívót, a pohártartót, a hideg-meleg vizet szolgáltató berendezést, a köpőcsészét, a gázlángot, a reflektort, lehetőleg a homoklámpa bekapcsolására szolgáló konnektort, továbbá a komprimált levegőt fúvó pisztolyt tartalmazza. A homloklámpába transzformátor segítségével redukált feszültségű áram jut.

Az egyenes- és könyökkézidarab. A fúrógép forgását kézidarabban visszük át a forgácsoló, csiszoló szerszámra. A kézidarab lehet egyenes vagy könyökben tört, eszerint egyenes- és könyökdarabról beszélünk. A jó könyökdarabnak ellenszöggel kétszeres törése van.

A műszer beállítása

A hengeres egyenesdarab egyik végét a csúszókapocshoz erősítjük a fogorvos gépén. Másik végébe fogjuk a használandó szerszámot, amelyet a tengelye irányába összetolt egyenesdarabba illesztünk, ebbe az irányba kihúzva az egyenesdarabot, rögzül a szerszám. Tulajdonképpen a fogászat kónuszos szorítóhüvely fogja be, melynek szárai a kihúzott egyenesdarabon a szerszám (furo stb.) szarara feszülnek. Az egyenesdarab jól rögzíti a működő szerszámot, kotyogás, oldalirányú kilengés nélkül fut. Előnyös, hogy az egyenesdarab hossztengelyének közvetlen folytatásában fekszik. Ha a szorítóhüvely kikopik, könnyen utánállítható. Ezért élettartama sokkal hosszabb, mint a könyökdarabé. Éppen ezért egyenesdarabot használunk, ahol csak lehet.

A könyökdarabot az egyenesdarabbal azonos módon kapcsoljuk a fúrógépre. A fogorvosi szerszámot nem feszítéssel fogjuk be, hanem csak beillesztjük a forgóhüvelybe, s ott kis acéllemezkével rögzítjük, amely beleakaszkodik a szerszám (fúró stb.) nyelének végén található kis harántvájatba. Éppen ezért kevésbé szoros a szerszám ülése a könyök-, mint az egyenesdarabban, a könyökdarab hamarabb is kopik ki, a szerszámnak hamarabb lesz benne oldalirányú kilengése. A könyökdarab kikopott alkatrészeit nem lehet utánállítani, hanem ki kell cserélni.

Fogászati szerszám rendszer Budapesten. A fogászati rendszerek többsége a fogorvos által a páciens professzionális ellátása céljából készül és a budapesti klinikán kerül alkalmazásra. Néhány további érdekes és izgalmas téma olvasóink számára: budapesti fogászati rendszer, fogorvos ára, fúró gép szerelés, fogászat a közelben, Budapest fog, fog tömés, klinika címe.

Címkék: , , , ,
Tovább a blogra »