Rendszerek készítése és fenntartása

Gyártási rendszerek és gépek a műanyagiparban

A műanyagipari alapanyagok keverése

Alapanyag keverő

Műanyagipari keverőgép

A műanyag tartályok és hordók gyártása a magas színvonalú alapanyag feldolgozó és gyártó gépekkel, géprendszerekkel kezdődik. A műanyag eszközök végső alakjának megformálása három fő módszerrel törtéhet:

  • kalanderezés
  • extruzió
  • fröccsöntés.

Bármelyik gyártási módszert alkalmazzuk, az első feladat az alapanyagok és szükséges adalékanyagok keverése. Az adalékanyagok határozzák meg az elkészült termék több tulajdonságát, biztosíthatják a műanyag tartály vegyállóságát. Az adalékanyagok lehetnek védő adalékok és funkcionális adalékok is, a géprendszer a következő eredmények érdekében keveri be őket:

  • oxidáció megelőzése
  • öregedés megelőzése
  • antisztatikusság biztosítása
  • tűzvédelem biztosítása,
  • ütésállóság fokozása
  • erősítés
  • színezés.

Keverőgép rendszerek, száraz keverőgépek

A száraz por alakú műanyag (granulátumot) az adalékanyagokkal a gravitációs hatások kihasználásával végezhetjük el. A legegyszerűbb keverőgép az eltolás elvén működik, lassú sebességgel, 0,1-1 fordulat másodpercenkénti fordulattal. Az ilyen keverőrendszerek elsődleges feladata, hogy a színezőanyagokat egyenletesen a műanyag alapanyagba keverje.

A folyékony és por alakú alapanyagok összekeverését jellemzően nagy fordulatszámú, örvényrendszerű keverőgépek segítségével végzik a műanyagiparban.

Ömledék állapotú keverőgép rendszer

A műanyaggyártás során az alapanyagok elérik a képlékenység állapotát, ezt nevezzük ömledéknek. Az ömledéket is keverhetjük, mégpedig kétféleképpen: szakaszosan és folyamatosan.
A szakaszosan keverő géprendszereket a gumiiparban alkalmazzák előszeretettel a mai napig. Alapvető keverőrendszer a hengerszék, amely két közeli (de nem érintkező) egymással szemben forgó fűtött henger, kissé eltérő fordulatszámmal engedi át az ömledéket.

A legismertebb, képlékeny állapotú keverési módszer a gyúrás, melyet különféle rendszerű gyúrógépek segítségével végeznek a műanyagiparban.
A keverési géprendszer pontos beállítása és folyamatos ellenőrzése biztosítja azt, hogy az elkészült műanyag tartályok kémiai és fizikai tulajdonságai megfeleljenek a tanúsítványban szereplőknek.

(tovább…)

Magánházak és nyaralók ivóvízhálózata

A vízvezetékrendszer szakszerű kiépítése tartályokkal

Vízszivattyú és ivóvíztartály

Műanyag ivóvíztartály, vízszűrő és szivattyú.

A hétvégi házak, nyaralók és családi házak vízellátása, különösen akkor, ha távoli helyeken fekszenek, problémás lehet. A gyenge víznyomás, vagy a vízhálózat teljes hiánya alternatív megoldásokat kíván. Az ivóvízellátás problémájának megoldása mini szivattyúállomások és ivóvíztartály telepítésével biztosítható.

A szivattyúállomás feladata az ivóvíz kinyerése az alacsony nyomású, kapacitású vízvezeték hálózatból vagy kútból, a víz átemelése a vízvezetékrendszerbe és a megfelelő üzemi nyomás biztosítása. Nagy méretű műanyag tartály közbeiktatásával ivóvíztartalék is biztosítható.

A mini szivattyúállomásokat és tartályokat telepíthetjük:

  • családi házakba
  • hétvégi házakba
  • nyaralókba.

A szivattyúval működő vízellátási rendszer

Elsősorban biztosítani kell a megfelelő mennyiségű ivóvizet. Amennyiben a szivattyú olyan kútból emeli ki a vizet, melynek kapacitása bőségesen elegendő a ház ivóvízigényeinek ellátására, nincs szükségünk egyéb berendezésekre. Ha a vízvezeték vagy a kút kapacitása elégtelen, szükség van köztes tárolóberendezésre, például műanyag tartályra, ahol a felhasználásra szánt ivóvizet tárolhatjuk.

Tudnunk kell, hogy hagyományos, családi házakba szánt szivattyúk segítségével maximum 9 méteres mélységből vételezhetjük az ivóvizet. Mélyebb kutakba merülőszivattyút kell alkalmazni.
Az egyszerű ivóvízszivattyú rendszer felépítése:

  • szivattyúmotor
  • nyomáskapcsoló
  • nyomásbiztosító hidrofortartály
  • ivóvíztározó műanyag tartály.

A műanyag tározók működése

Az ivóvíztározó műanyag tartály méretezése során a családi ház vagy nyaraló vízigényeit vesszük figyelembe. A vízfeltöltés szivattyú segítségével vagy gravitációs alapon történik. A szivattyú a tározóból a vizet a hidroakkumulátor tartályba préseli, amely biztosítja a stabil víznyomást a vízvezetékrendszerben.

A hálózat kiépítése során gondolni kell arra is, hogy a vízutánpótlás elfogy, ezért olyan kapcsoló beépítése szükséges, mely vízhiány esetén leállítja az elektromos motort, hogy megakadályozzuk az üresen futást, tehát a károsodást.

(tovább…)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!